Deprese, úzkost, smutek. Termíny, které jako studenti často známe velmi dobře. Existuje mnoho důvodů, které tyto pocity vyvolávají. Ať už to je pětka z testu, nebo, nedej bože, ztráta blízké osoby. Jedním z těchto důvodů jsou také šokující zprávy ze světa environmentalistiky.
Zná to asi každý, přečetli jste si nadpis článku, kde se píše, že na Antarktidě se odtrhla obří ledová kra velká jako tři Prahy, nebo že následkem „fast fashion“ se vyrobí ročně kolem 80 miliard kusů oblečení. Padne na nás tíha, které se těžko zbavuje. Celé dny jste jako bez života, už se pomalu ani nepodíváte na jídlo a jste nepříjemní na své okolí. Klimatická nebo také environmentalistická úzkost opravdu existuje a sužuje lidi po celém světě.
Americká psychologická asociace (American Psychological Association) popisuje toto onemocnění jako chronický (dlouhotrvající) strach z krize způsobené klimatickou změnou.
Nejste ovšem sami! Berte to na vědomí a diskutujte o tom s přáteli nebo vyhledejte pomoc v aktivistických skupinách, které se také věnují environmentalistice, ti Vás určitě pochopí. Lepším způsobem, jak se vyrovnat s touto úzkostí, je začít něco dělat. Vaše dobré skutky inspirují ostatní k zvýšení šetrnosti vůči životnímu prostředí a celkovým výsledkem budou dobré zprávy, které jste si přáli vidět než jste upadli do klimatické úzkosti.
Dejte si ale pozor, abyste se nestali OCE (obsedantně kompulzivní environmentalista; Obsessive-compulsive environmentalist; úzce souvisí s OCD – obsedantně-kompulzivní porucha – opakované nutkání provádět určité činnosti).
Co mi nahání hrůzu a zároveň mě nabíjí motivací jsou Klimatické hodiny. Již od roku 2015 spustili Klimatické hodiny své první sekundy a od roku 2020 na Manhattanu graficky znázorňují, jak rychle dosáhneme kritické hranice 1,5 °C. Ukazují dvě hlavní čísla – červená a zelená čísla. (Dále také ukazují množství emitovaného CO2 za celou historii lidstva a vzkaz „Earth has a deadline“ – Země má konečný termín (volně přeloženo).) Dnes, 11. 4. 2021, ukazují, že zbývá 6 roků 265 dní do deadlinu. Tyto čísla jsou každoročně aktualizována, aby souhlasila s aktuálními čísly.
Červené číslo reprezentuje časovač, který odpočítává, jak dlouho potrvá než využijeme celý „uhlíkový rozpočet“. Uhlíkovým rozpočtem se rozumí množství CO2 emisí, které se „dá“ emitovat než se dosáhne teplotního nárůstu nad hranici 1,5 °C vůči předindustriálnímu průměru teplot. V Mimořádné zprávě o následcích překonání hranice 1,5 °C vydané v roce 2018 Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC) se ustanovil rozpočet oxidu uhličitého o velikosti 450 Gt, který ale udává pouze 67% jistotu, že se hladina udrží pod hranicí 1,5 °C.
Zelené číslo představuje (narůstající) procento energií z obnovitelných zdrojů. Cílem Klimatických hodin je poukázat, kolik času nám zbývá, tím, že zelené číslo dosáhne 100 % než vyprší časovač (červené číslo). To je náš „deadline“.
Tak jak jste na tom teď? Půjdete si lehnout s beznadějí nebo se půjdete vzdělávat a vezmete věci do vlastních rukou? Pamatujte, čas se nikdy nezastaví. Tik, ťak, tik, ťak…
Náměty a otázky můžete psát do komentářové sekce. 🙂
Zpracoval Hong Quang Duong Jakub; Sexta B; Eko/Psanec skupina
Zdroje:
climaterealityproject.org/blog/what-climate-anxiety-and-what-can-we-do-about-it [28.1. 2020]; 10.4. 2021
apa.org/news/press/releases/2017/03/mental-health-climate.pdf [březen, 2017]; 11.4. 2021
climateclock.world/ ; 10.4. 2021
forbes.com/sites/suzannerowankelleher/2020/09/25/new-york-citys-latest-attraction-a-climate-clock-that-counts-down-to-doomsday/?sh=bd0239b1bec1 https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_Clock ; 10.4. 2021