KFF II – Týden palmového oleje

Super, že jste tady. Přišli jste se vzdělávat, a to se cení! Klatovy For Future II započal a uvádí jej první tématický týden nazvaný „Týden palmového oleje“. Důležitou věcí je si uvědomit, že naše, lidské, činnosti ovlivňují naši Zemi, proto se dnes zaměříme na jednu z hlavních příčin klimatické změny – změny ve využívání krajiny, konkrétně odlesňování.


Proč dochází k odlesňování?

„Hlavní důvod, proč tropické lesy mizí, není záhadou – rozsáhlé oblasti se nadále odlesňují kvůli sóje, hovězímu masu, palmovému oleji, dřevu a dalším globálně obchodovaným komoditám.“

–  Frances Seymour, jedna z předních představitelů v oblasti udržitelného rozvoje; Institut světových zdrojů (WRI) [1]

“The main reason tropical forests are disappearing is not a mystery – vast areas continue to be cleared for soy, beef, palm oil, timber, and other globally traded commodities.“

– Frances Seymour, the World Resources Institute.


Jistě si dokážete pár důvodů odvodit. Odlesňováním získáváme samozřejmě dřevo, ale také dostaneme zemědělskou půdu. Ať už pro živočišnou nebo rostlinnou produkci. 


Čísla kolem odlesňování

  1. Za 40 let jsme ztratili les o velikosti Evropy.
  2. V rozmezí 2001-2018 jsme ztratili kolem 3 610 000 km2, srovnatelné s Indií
  3. V roce 2016 se rekordně vykácelo území o velikosti Itálie. (290 000 km2)

Jak je psáno ve výše uvedené citaci Frances Seymour, hovězí maso je velice závažný problém, který způsobuje odlesňování. Tím se ale budeme zabývat až v týdnu bez masa.:)) Teď se zaměříme na produkci palmového oleje. 

Na začátek bychom si měli říct, co palmový olej vůbec je a proč je tak široce využívaný. 

Palmový olej se získává lisováním oplodí tropického stromu, palmy olejné (též známá jako olejnice obecná; Elaeis guineensis). Rostlinný olej je světle žlutý až oranžový a široce se využívá hlavně v potravinářství. Dále se používá jako biopalivo a aditivum v kosmetice. 

Tato dřevina původem ze západní Afriky se dnes vyskytuje v tropech a masivně v Malajsii a Indonésii, kde se za posledních 30 let hospodářství zaměřilo na produkci palmového oleje. Dnes jsou tyto státy považovány za 2 hlavní vývozce palmového oleje. Představují kolem 85 % světových zdrojů palmového oleje. Rozlohu plantáží aproximujeme kolem 27 milionů hektarů zemědělské půdy, tedy srovnatelné s rozlohou Nového Zélandu. 


Proč je tak moc využíván?

Za nadměrné využívání palmového oleje mohou jeho vlastnosti. Jeho produkce je, v porovnání s dalšími alternativami oleje, velice levná a výnosnější. Při produkci vyžaduje mnohem méně hnojiva a pesticidů.

Pro lepší znázornění, na 1 tunu oleje řepky olejné je nutno kolem 99 kg hnojiva, zatímco na 1 tunu palmového oleje asi 49 kg hnojiva. Co se týče výnosnosti, na 1 hektaru se sklidí 3,6 tun palmového oleje a řepkového oleje 0,8 tun. (Až 5 krát výnosnější). Není divu, že se palmový olej nadměrně využívá. Navíc, palmového olej snáší vysoké teploty (malá náchylnost přepálení) a dokonce může zlepšit chuť a texturu potravin. Dále, zvyšuje i trvanlivost výrobků.


Proč je tedy tak kontroverzní? Má negativní vliv na životní prostředí?

Stále zvyšující se potřeba využívat palmový olej si vyžaduje i její větší produkci. Dochází tak k drancování, odlesňování a svým způsobem i ke snížení biodiverzity. Monokulturní plantáže palem mají také negativní vliv. 

Dalším problémem při produkci jsou palmy, které dosahují vysokých rozměrů. Kolem 25. roku stáří palmy dosahují palmy až 9 metrů a obtížně se plody sklízejí. Zemědělci toto řeší vypalováním starších palem a znovuvysazením palmy olejné. 

https://images.app.goo.gl/jD7UpS2wsvdz6Ces9

Nejen že vypalováním vznikají velké emise CO2, ale také různé toxické aerosoly, které sužují místní obyvatelstvo, které už tak žije ve špatných podmínkách. Většina obyvatel se totiž živí povoláním v oblasti produkce oleje. Až 5,6 milionu obyvatel v Indonésii je povoláním v této oblasti. (2015) Jak vidíte sami, velká část populace je přímo závislá na produkci palmového oleje. Bohužel, vzrůstající průmysl palmového oleje je velký komplexní problém, který se těžko bude řešit.

Co je nutné podotknout, že průmysl palmového oleje živí část populace a drží ji nad chudobou. Její nahrazení jinými rostlinnými oleji by bylo ekonomicky mnohem dražší a zabírala by mnohem větší plochy, jak jsme si řekli u výnosnosti. Jak je vidět na obrázku, sójový olej by vynášel skoro 8 krát méně než palmový olej a to na stejně velkém prostoru. Nahrazením komplexního průmyslu palmového oleje bychom objevili další problémy. … Tak co teď?


Co mohu udělat?

V roce 2004 byl založen institut pro udržitelný palmový olej RSPO (Roundtable of Sustainable Palm Oil; dále také POIG), který globálně vydává certifikáty pro udržitelné pěstování palmového oleje. Máme tedy možnost si vybírat produkty s těmito certifikáty. 

Dále, co je jednoduššího než prostě omezit spotřebu výrobků obsahující palmový olej. Je jisté, že to není lehké, ale když se chce, tak to jde.:))


Inspirace

V roce 2012 se Spojené království zavázalo vyřešit tento problém palmového oleje, a to omezením dotací v průmyslu palmového oleje. Stanovili si cíl 100% využití udržitelného, tedy jak životnímu prostředí prospěšného, tak i etnicky vypěstovaného palmového oleje. Už v roce 2016 měli 75% úspěšnost. 


Kde ho můžeme nalézt?

Palmový olej se vyskytuje až v 50 % všech produktů v supermarketech. Příkladem mohou být slané/sladké sušenky, čokoládové výrobky, zmrzliny, bramborové křupky, pečivo nebo i kosmetika – krémy, rtěnky, zubní pasta, … Dále se častěji využívá ve výrobě biopaliva nebo k výrobě papíru nebo hnojiv. 

Na potravinách je od roku 2014 povinné zapisovat palmový olej pod názvem palmový olej* (existují i jiné varianty zapsání) a ne jen obecně rostlinný olej/tuk. To se ovšem vztahuje na potraviny, na kosmetiku a drogerii už ne. 

Naučili jste se dnes něco nového? Tato problematika není dostatečně adresována, jelikož mnozí lidé nejsou obeznámeni celkově s problémy v oblasti environmentalistiky. Pojďme to napravit. 🙂

Zhotovil Duong Hong Quang Jakub; člen předsednictva SP GJV


Zdroje

https://youmatter.world/en/is-palm-oil-bad-for-the-planet-can-palm-oil-be-sustainable/  [21.11. 2018]; 10.4. 2021

https://www.worldwildlife.org/industries/palm-oil

wikipedia.org/wiki/Palmov%C3%BD_olej 1.5. 2021

Citace:

[1] theworldcounts.com/challenges/planet-earth/forests-and-deserts/rate-of-deforestation/story 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *