Možná si vzpomínáte na e-mail, který vás před pár týdny nabádal zúčastnit se projektu Digital international. A třeba si i vzpomínáte, že vás na tuto akci někdo lákal už dva roky zpátky, než do všeho zasáhla pandemie. Každopádně, pokud selhaly oba pokusy a vy jste si nechali tuto výpravu ujít, nemusíte moc zoufat, protože vám přináším malou ochutnávku toho, o co jste přišli.
Akce se konala od 4. do 8. dubna 2022 a účastnilo se jí přes 20 studentů z naší školy a stejně tak i z Gymnázia Viechtach. Tady se projevila první odlišnost mezi Čechy a Němci. V Německu mají z lehce stereotypního pohledu všechno „nalajnované“, a tak vyslali studenty jednoho ročníku, kterým bylo 14-15. U nás vyrazili ti, co mají zájem o němčinu a poznávání nového z řad prváků až třeťáků. Asi je jasné, že vymyslet program, který osloví jak čtrnáctileté, tak i osmnáctileté není úplně jednoduché. Bohužel bych řekla, že pokud někdo přijel za účelem dozvědět se víc o digitalizaci, nebyl zcela nadšen.
Program byl plný seznamovacích her, což mi společně s nejistotou z nového hodně připomínalo adaptační kurz – stejně jako maličkost, že tento projekt započal v Rybníce. Tam pro nás byly připraveny aktivity po celé pondělí a úterý, ve středu jsme pak navštívili technologický kampus v Chamu (www.th-deg.de/tc-cham), kde nás čekaly dvě zajímavé přednášky. Teď by se hodilo dodat, že celý týden bylo všechno tlumočeno do češtiny. Odpoledne jsme byli ubytování v Německu, konkrétně v malebném Waldmünchenu. Na místním zámku se rozkládá centrum pro mládež, kde jsme strávili zbytek týdne. Tento komplex je uzpůsobený podobným zájezdům, a tak se v něm nachází pokoje, jídelna i společenské místnosti. Paradoxně byl tak rozlehlý, že jsme oproti Rybníku nemohli jednoduše vykouknout z pokoje a nalákat některé Němce na partičku karet, za to jsme ale mohli poznávat městečko.
Celkově to ale byl týden, kdy jsme měli plno možností komunikovat v cizím jazyce, a ještě víc se seznámit s odlišnou kulturou. Vypíchnout můžu třeba „Planspiel“, během které jsme ve skupinkách asi po deseti vymýšleli obchodní strategie, ale i reklamu na pytlík na ovoce, který část z nás předtím ušila. Sice toho o digitalizaci nevím moc nového, ale řekla bych, že každý poznal nejen nové lidi, ale i sám sebe.