O víkendu, 1. – 2. října 2022, jsme se společně s Monikou Matáskovou zúčastnily Botanického víkendu (zkráceně Botvík) pořádaného Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Účast na této akci nám přinesla spoustu nových poznatků a i přes její relativně krátké trvání i nová přátelství. Jedná se o dvakrát ročně pořádanou akci pro středoškolské pedagogy a jejich studenty z celé České republiky na rozmanitých lokacích, které se pokaždé mění.
Letos se podzimní Botvík konal u Vranova nad Dyjí, což pro nás sice bylo značně vzdálené místo, avšak ani to není překážkou v cestě za znalostmi a vědomostmi.
Cestu jsme naplánovaly na páteční odpoledne skrz České Budějovice, kde jsme si přisedly do vozu k organizátorům – docentu Milanu Štechovi a doktoru Petru Kouteckému za botaniku, docentu Janu Kučerovi za bryologii a studentu mykologie Aleši Jirsovi. Rychle jsme se sezámili, rovnou jsme si začali tykat a vyrazili jsme směrem ke Znojmu. Večer jsme dorazili na lokaci jako první, usadili jsme se ke společnému stolu a společná konverzace nás provedla celým zbytkem večera. Ostatní účastníci přijížděli postupně, mezi nimi také například profesor Lepš, také botanik.
V sobotu ráno byla na řadě celodenní exkurze na vyhlídku Bílý kříž, která sice nebyla daleko, avšak je mimořádně zajímavá z hlediska geologického podloží a klimatického stavu. Setkává se zde totiž sušší a kyselejší prostředí společně s teplejšími moravskými podmínkami. Na kyselejší prostředí ale navazuje vápencová skvrna, která podloží mění na lehce zásadité. Proto zde bylo možno nalézt jak druhy spíše acidofilní (= ty, kterým vyhovuje kyselejší prostředí), tak ty spíše bazofilní (= ty, které rostou na zásaditém podloží). Vyhlídka sice nebyla daleko od místa startu, avšak botanické tempo se zastávkami na mechy, houby a jiné zajímavosti zkrátka časově výlet protáhne. Vrátili jsme se v pozdním odpoledni, kdy opět následovalo sezení u společných stolů a diskuze. Večer nám Petr Šíma představil svou právě vznikající učebnici biologie včetně procesů s tím spojených (například tvorba grafiky apod.) a následně rozdal vzorky.
V neděli, tedy v den odjezdu domů, nás čekala půldenní exkurze na hrad Cornštejn, který své acidické podloží ovlivňuje (přidanou maltou), tedy zde rostou acidofilní a bazofilní druhy vedle sebe. Rozebírali jsme s odborníky různé místní speciální druhy (mohu zmínit například brslen bradavičnatý, diviznu rakouskou, nebo třezalku chlupatou). Po návratu jsme se odebrali směrem České Budějovice a celou cestu domů na poslední chvíli doběhnutým vlakem jsme vstřebávaly nové informace a setrvávaly v pozitivní náladě.
Účast na podobných akcích vřele doporučuji všem, nehledě na věk či schopnosti.
Nemusíte totiž být géniové, stačí nadšení. A odtud vzejde následná znalost, erudice v oboru.
Jana Hamplová a Monika Matásková