Setkání s dušemi po Dušičkách

Milí čtenáři,

vítejte u naší druhé otázky do sborovny školního roku 2023/2024. Tento měsíc jsme učitelům položili otázku: „Kdybyste se mohli mohli potkat s osobností, která už nežije, kdo by to byl a proč? Jaké otázky byste položili?”

***

Asi nedokážu vybrat jen jednu osobnost, se kterou bych se chtěl setkat. Pokud ale mohu otázku trochu zobecnit, zajímaly by mne v zásadě dva typy lidí. 
Součástí první skupiny by byli jedinci, kteří například v podobě válek způsobili utrpení ostatním – jedincům či milionům. A otázka by byla úplně jasná – proč? A také jestli třeba v průběhu dalšího života svých zrůdných činů litovali.

Do druhé skupiny by pak patřili ti, kteří lidstvo v mnohém posunuli dále – např. pomocí svých vynálezů. Právě o vynálezech či literárních autorech dnes kolují často legendy, za jakých okolností se jim daná věc podařila. Zajímalo by mě, jestli pravda nebyla výrazně jednodušší, než jak ji vyprávíme dnes.

Rudolf Salvetr

Chtěla bych se potkat s lidmi, kteří mě pro znamenali hodně a osobně jsem se s nimi znala, když jsem byla mladší, jako moje babička a maminka. Ptala bych na prosté otázky, jaký byl jejich život za tehdejší doby a zaposlouchala do jejich názorů. Už jsem ve věku, kdy si pořád rozšiřuji obzory o životě a tím více mám otázek. Někdy bych si přála od někoho z nich radu a mít větší ujištění o budoucnosti. Udělala jsem spoustu hloupostí, které mi zkomplikovaly život a bylo by pěkné slyšet od nich, že kdybych je poslouchala, možná bych se některým situacím vyhnula. Myslím si, že všichni se dostanou do této etapy, snad to zažijete co nejpozději.

Anonym

Takových osobností by bylo mnoho (a otázek taky). Rád bych se zeptal Komenského, kde se učil maďarsky, Franze Kafky, jak přišel na nápad svojí první povídky a románu, Antonína Dvořáka, jestli někdy potřeboval něco ze svého řeznického tréninku, Bedřicha Smetany, proč si vedl pečlivé záznamy o počasí a co se stalo u rybníku Vajgar v jeho dětství, Louise Armstronga na první kornet, Lance Armstronga na první kolo a Neila Armstronga na první letadlo. Ale doopravdy by mě zajímali někteří z bývalých ředitelů nebo prefektů klatovského gymnázia v 19. a 20. století – a na ty bych měl mnoho otázek týkajících se chodu školy, počtu hodin, předmětů a vyučujících, studentů a jejich životního stylu, jejich kontaktů s rodiči a tak dál – nejspíš bychom narazili na řadu zajímavých témat. Ta otázka taky skrytě nabádá k tomu, abychom se neváhali ptát dosud žijících lidí, protože nikdy nevíme, kolik otázek budeme mít ještě příležitost jim položit.

Štěpán Špád

Pokud by to nemusela být nutně známá/slavná osobnost, vybral bych si svého dědu, protože mě čas od času zamrzí, že jsem se ho mnohem víc nevyptával na spoustu věcí ze života. Narodil se v roce 1920, takže mohl zafungovat jako zajímavá chodící kronika, ale bohužel jsem to využil mnohem méně, než by se na (tehdy budoucího) učitele dějepravy slušelo.

Známých osobností by pak samozřejmě byla celá řada, třeba Jan Hus, abych zjistil, jak to tehdy vlastně doopravdy bylo 🙂

Dan Kadlec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *