Ať už se hlásíte na vysokou školu nebo ne, o SCIO testech jste už někdy určitě slyšeli. U spousty fakult je to totiž splnění těchto testů nutnou podmínkou, jak se na danou školu dostat. Celý tenhle systém vypadá zprvu možná jako matoucí, ale žádná věda to není. Ani mně se scia nevyhla, takže se níže pokusím popsat veškeré moje „know-how“, které mi pomohlo k úspěchu.
co to je?
SCIO je společnost, která je známá hlavně pro pořádání národních srovnávacích zkoušek z různých předmětu, jejichž výsledky jsou často využívány při přijímacím řízení na vysoké školy. Výsledky testu jsou ve formě percentilu – to znamená, že když získáte percentil 70 %, jste lepší než 70 % lidí, kteří zkoušku psali s vámi. Takže nejde o to, jestli zvládnete vyplnit všechno dobře, ale jestli to zvládnete líp oproti ostatním.
Každoročně se v rozmezí prosinec–květen koná kolem sedmi termínů, většinou v sobotu, kdy se zkoušky píšou. Můžete si vybrat, jestli si je napíšete doma na počítači, anebo offline, kde je v nabídce přes 20 českých měst. K přihlášení na zkoušky si člověk musí založit účet na stránkách www.scio.cz, kde se pak objedná k vybranému termínu. V účtu se taky volí fakulty, na které se hlásíte. Některé k přijetí vyžadují certifikát, který po zkouškách za příplatek dostanete a fakultě předáte. Jiným fakultám naopak stačí, když v profilu zaškrtnete, že souhlasíte se zasláním výsledků všem fakultám, které o to požádají (tedy všem, kam jste podali přihlášku) a SCIO výsledky předá za vás.
peníze
Při objednávání zkoušek zjistíte, že jsou scia docela byznys. V nabídce jsou tři varianty testů, ale obtížností se pochopitelně vůbec neliší. Nejlevnější varianta se jmenuje MINI a stojí 790 Kč (březen 2024). Tahle základní verze mi úplně stačila, předběžné výsledky jsem dostala už pět dní po zkoušce a ty definitivní po deseti. Zároveň mi přišel i dokument s detailními výsledky, kde je rozebráno, jaké bylo moje skóre v jednotlivých částech testů oproti všem účastníkům a účastníkům, kteří se hlásí na stejnou fakultu, jako já. Za variantu STANDARD se platí 890 Kč, a navíc získáte elektronický certifikát a individuální analýzu vašeho výsledku. Pokud investujete 1 390 Kč do varianty KOMPLET, bude vám navíc zaslán tištěný certifikát a SMS info.
Kromě toho nabízí k zakoupení i přípravné kurzy v rozmezí od 690 Kč až do 17 900 Kč. (Nejen) pro samouky jsou k zakoupení i cvičebnice za 980 Kč. To rozhodně nejsou malé částky, ale dá se to udělat i jinak. Já zaplatila všehovšudy 1 500 Kč.
890 Kč jsem dala za prosincový termín, kam pravidelně chodí nejméně lidí a zároveň si to jdou podobně jako já jenom zkusit – takže můžete zataktizovat a naučit se všechno už na něj, aby pro vás bylo dosažení lepšího percentilu jednodušší. Březnový termín mi v rámci akce proplatila Fakulta sociálních věd, kam jsem si podala přihlášku. Stejně tak i Právnická fakulta UK hradí dva testy (OSP a ZSV) ve vámi zvoleném termínu, takže jsem si připlatila jen 200 Kč do varianty STANDARD. Zbylých 400 Kč jsem dala za ZSV cvičebnici z druhé ruky (hodně mi ulehčila učení), nicméně nevýhoda nízké ceny byla, že byla z roku 2018, takže v kapitole o EU byla ještě Velká Británie. Při přípravě OSP už byla taktika docela jiná.
OSP
Testy Obecných studijních předpokladů jsou ty, které požaduje snad největší množství vysokých škol. Testují logické uvažování, to ale neznamená, že by se nedaly naučit. Pravidelně se totiž v oddílech objevují stejné typy úloh. Jejich obtížnost je různá, ale za všechny se při správné odpovědi (4 možnosti) získává jeden bod. Naopak za špatnou odpověď se odečítá 1/3 bodu, takže tipovat se rozhodně nevyplácí. Navíc se skoro nestává, že byste test stihli vyplnit celý. Je tak postavený proto, aby bylo ještě líp vidět srovnání všech studentů, kteří se rozprostřou po celé škále percentilu. V omezeném čase je tedy potřeba zaměřit se na úlohy, které vám jdou dobře a ostatní přeskakovat.
Test se skládá ze dvou částí, verbálního a analytického oddílu. Na verbální oddíl je 35 minut času, kdy čtete postupně delší texty. K němu nemám o moc lepší tip než jen pravidelně číst, a to hlavně odborné texty (třeba novinové články). Slovní zásoba i kritické myšlení tady přijde vhod. Taky budete rychlejší a možná ho i stihnete. Zároveň i na internetu je spousta návodů, jak na jednotlivé úlohy vyzrát.
To platí i pro analytický oddíl – vlastně matematiku. Tady je čas 50 minut. Za mě je nejlepší vyzkoušet si test nanečisto doma, na webu SCIO jsou k dispozici starší zadání. Po vyplnění všech úloh jsem si vyhodnotila, co mi nedělá problém a na čem je naopak potřeba zapracovat. Co mi nešlo, to jsem se s pomocí internetu doučila. Samozřejmě nezvládnete vždycky všechno, proto je důležité neztrácet hlavu a když to nejde, přejít na něco jiného. Najděte svou strategii!
závěrem
Svět SCIO je ještě mnohem širší než to, co jsem tu nastínila. Všechny další informace najdete na jejich webu www.scio.cz. Tam jsou zároveň i informace aktuální, jelikož tento článek vznikal v březnu 2024 a tak se může leccos změnit. Teď už ovšem nezbývá než popřát hodně štěstí a sil!