Jak to mají kantoři s cestováním?

Milý čtenáři, milá čtenářko,

letní prázdniny klepají na dveře, proto jsme se při vymýšlení červnové otázky do sborovny chtěli zaměřit na cestování. Kantorům jsme položili následující otázky: Co Vy a cestování? Cestujete rád? Jak vypadá Vaše ideální dovolená? Česko nebo zahraničí? Na horách, u moře nebo po památkách? Na jaký cestovatelský zážitek nikdy nezapomenete?

***

Rád cestuji kamkoliv. A je zcela jedno, jestli cestuji v naší krásné zemi, nebo v zahraničí … jestli soukromě či pracovně. Nejraději cestuji autem – v autě odpočívám a opravdu řídím rád. Je to relax. Nejraději řídím v noci. Po české zemi není potřeba řídit v noci – do Krkonoš, nebo na moji milovanou Vysočinu nebo Moravu stačí vyjet ráno, za chvilku tam člověk je. A do Prahy, když jedu „odpočívat“ a ne za prací – tak vlakem. To je potom výlet se vším všudy. Do zahraničí miluji „poznávačky“ a to nejraději busem – Francie, Itálie, sever. Ale také naší  sousedé Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko… prostě když nejedu jako průvodce, tak se rád vezu.. A co miluji (samo sebou po Španělsku) je jedna dovolená za rok v Chorvatsku – jen se procházet a být u moře. A ideál… dožít se důchodu a pobývat ve Španělsku a Francii nebo Portugalsku. Kdo tam byl.. tak ví proč. A na léto přijet zpět do Česka… je tu nádherně! A zážitky… těch je a doufám, že i bude.

Jiří Morava

***

S ohledem na další profesní záležitosti, kterým se intenzivně věnuji, jsem na cestách v rámci republiky vlastně celý rok snad právě s výjimkou dvou letních měsíců. Troufám si tedy říct, že cestuji celkem rád, ale složitější to je s odpovědí na otázku, jak vypadá má ideální dovolená. Po náročném programu si dovedu docela klidně představit, že strávím klidně dva týdny na pláži, budu plavat a číst knihy. Většinou ale v klidu nevydržím a i dovolenou trávím převážně sportem. Nejdůležitější pro mě je, abych se na dovolené aktivně odreagoval a je mi pak celkem jedno, kde dovolenou trávím. V letošním roce se chystám na řeku do Rakouska, což vždy slibuje určitou dávku adrenalinu a nových zážitků. 

Rudolf Salvetr

***

Jelikož jsem člověk, který, jak píše Miroslav Horníček, nezorganizuje ani nedělní výlet, sám iniciativu k cestování příliš nevyvíjím (a bude to tak i letos v létě), ale zúčastňuju se občas různých cest, které organizuje někdo další. Nejbizarnější místo, na kterém jsem byl v rámci tzv. kulturních styků, byl Ural – před 15 lety jsme s jedním souborem navštívili Jekatěrinburg a Polevskoj (naše bývalé družební město). Na tento zážitek se nedá zapomenout z několika důvodů. To, co jsem nepochopil o ruské společnosti z ruské literatury, jsem naplno zažil při tomto zájezdě. Tehdy jsem ještě pil alkohol a myslím, že mě to zachránilo od mnoha nepříjemností (jakkoli alkohol nijak nedoporučuju). Ovšem některé věci se nedaly tolerovat ani s „chemickou podporou“, například všudypřítomná korupce. Samozřejmě byly i zážitky, které se nám líbily, třeba let letadlem. Pak už to začalo váznout…

Štěpán Špád

***

Cestování patří k mým největším zálibám a – jako u řady dalších věcí – nemám vyhraněnou preferenci, neboli rád vyrazím do hor, stejně tak jsem schopen ležet celý den na pláži a jen v poledne se obrátit z břicha na záda a neurazí mě ani turistika městská. Společný jmenovatel u všech výše zmíněných typů dovči by pak byl ten, že mám rád volnost a minimum striktního plánování (tedy žádná cestovka, itineráře, seznamy památek apod.). Kdybych MUSEL uvést jen jediný typ dovolené, vybral bych vandr v horách – pěkně týden na hřebenech, spaní pod širákem, čaj z ešusu a žádný lidi kolem, to je něco pro mě. Letos se po jisté odmlce opět chystám do Rumunska a už teď se těším jako malej… Myslím, že zajímavých příhod a zážitků mám celou řadu, přičemž velká část se pojí s tím, že pravidelně někde zabloudím. Pokud mám opět vybrat jen jednu věc, asi zmíním výpravu do rumunské krasové oblasti Apuseni, kam jsem vyrazil s parťákem a několika svými bývalými žáky (tehdy čerstvě po 9. třídě). Záležitost sice tuze náročná, ale parta, příroda i počasí nám sedly na 100%, takže si to dodnes nemůžu vynachválit.

Daniel Kadlec

***

Cestovat jsem začal dost pozdě; ostatně dřív to ani moc nešlo. Lákala mě řada míst na světě, bohužel tam většinou cestovky nejezdily anebo to bylo příliš nákladné. Ale dá se to zorganizovat i bez nich, podstatně levněji, ovšem s důkladnou přípravou. Není to pak „dovča“ jako relaxace. Každodenně se musí domlouvat doprava, ubytování, permity atd. A tvrdě smlouvat.

Zajímaly mě hlavně hory a příroda. Což neznamená, že se rád nepodívám i na památky. A taková plavba po moři nebo po Amazonce…

Zážitků by bylo hodně; některé jsem popsal v knize Přes pralesy k ledovcům, těžko vybrat, který je největší. Výstup na sopky Virungy ve Rwandě v doprovodu čety vojáků se samopaly a kulomety? Ukázky bojového umění skoro nahých domorodců na Nové Guineji? Výstup na Kilimandžáro, posvátný Ararat nebo Orizabu v Mexiku? Účast na pravé tibetské svatbě?

Covid to bohužel změnil. Letos zase necestuji nikam, věnuju se zahradě. Ale cestování, poznávání všem doporučuji. Obohatí to člověka opravdu hodně.

Jiří Šlégl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *