Kdo ti pomůže, když se necítíš dobře

Na začátku roku jsme v Psanci otevřeli téma duševního zdraví. Ve článku Co ti pomůže, když se necítíš dobře, jsem se snažila přinést rady jak se zklidnit a ulevit svojí psychice. Jenže co když už je problém tak vážný, že potřebujete od někoho pomoct?

Na naší škole je vám k dispozici výchovná poradkyně, paní PaedDr. Ladislava Drnková, a metodik prevence Mgr. Jiří Morava, stejně jako schránka důvěry.

Zároveň existuje i plno online projektů, o kterých si můžete přečíst níže. Nejste v tom sami.

Loono

Jedná se o tým mladých lékařů a studentů medicíny, kteří šíří osvětu jak o onkologických onemocněních, tak i těch psychických. O nich se rozepisují na svých stránkách, kde jsou zmapovány nejen příznaky, ale i rady, jak postupovat v léčbě a odkazy na další pomoc. A pokud se nechcete ztrácet v množství textu, mají i vlastní podcast.

Safezóna

Tento projekt otevírá na svých webových stránkách 13 citlivých témat (a na dalších pěti už se pracuje). Ať už se jedná o osamělost, sebepoškozování nebo naši sexualitu, na všech těchto tématech spolupracovali také odborníci, kteří kromě odpovědí na související otázky nabízejí i kontakty přímo na organizace zaměřujícími se na konkrétní situace. 

Safezóna | Česko.Digital

https://www.safezona.cz/

VOS

Poměrně mladá organizace, která se rozhodla vydat cestou technologií. Tato aplikace od českých vývojářů by měla fungovat jako „psycholog v kapse“. Analyzuje data ohledně nálad uživatele anebo času stráveného na telefonu a podle ověřených metod s nimi dál pracuje. Nabízí dechová cvičení a funkci deníku, který pokládá otázky na míru. Jedinou nevýhodou je to, že je aplikace placená (k dispozici je ale i zkušební verze zdarma).

Aplikace VOS.health pro podporu duševního zdraví sbírá investice v  desítkách milionů korun | StartupInsider.cz

https://vos.health/cs/

Nepanikař

I Nepanikař funguje jako mobilní aplikace a je dostupná zcela zdarma. Podobně jako VOS zpracovává data o náladách, ovšem funguje hlavně jako náhrada psychologa ve chvílích, kdy není dostupný. Opět ho nemůže nahradit úplně, ale může výrazně pomoct ve stresových situacích nebo při úzkostech.

nepanikar.eu

Linka bezpečí

Linku bezpečí známe myslím všichni, odkazují se na ni i předešlé projekty. Kromě toho, že je dostupná 24/7 na telefonu, pomáhá i skrze chat a e-mail. Kromě toho je na jejím webu kromě článků i plno videí a podcastů o problematice duševního zdraví.

Linka bezpečí: Děkujeme za společný rok 2019! – Cysnews

https://www.linkabezpeci.cz/

Závěrem je podle mě potřeba říct, že výše zmíněné projekty fungují hlavně jako začátek cesty za lepším mentálním zdravím a prevence, ale nemohou suplovat skutečnou terapii. Poslední odkaz je tedy pro ty případy, kdy je potřeba zakročit – mapa pomoci od Nepanikař s potřebnými kontakty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *